Nie każdy musi pracować w biurze. Coraz bardziej popularna staje się praca zdalna, w domowym zaciszu, z własną organizacją czasu i miejsca pracy. Co przemawia na korzyść takiego rozwiązania? I czy praca wykonywana w domu może być ciekawa i dochodowa?
→ Pracuj w domu. Praca dla mam w domu, czyli co robić w domu żeby zarabiać?
Oferty pracy w domu skierowane są do różnych grup zawodowych. W ten sposób mogą pracować zarówno mężczyźni, jak i kobiety, w tym także… mamy. Choć panuje przekonanie, że trudno czasami pogodzić życie rodzinne z zawodowym, jednak rosnąca liczba mam, które zarabiają w domu, wydaje się temu przeczyć.
Dla mam pojawienie się dziecka oznacza duże zmiany w życiu, w przestrzeni mieszkalnej. I duże zmiany w strefie zawodowej. Część kobiet obawia się, że na jakiś czas nie będzie aktywna, co może w przyszłości negatywnie wpłynąć na ich pozycję zawodową. Dlatego szukają rozwiązania, które pozwoli im jednocześnie opiekować się dzieckiem i pracować i decydują się na prace dodatkowe w domu.
Prace w domu dla aktywnych mam to możliwość pozostania stale aktywną zawodowo i połączenia życia rodzinnego z pracą. Początkowo wydaje się to czasochłonne i wymagające, ale z czasem pracujące mamy okazują się sumiennymi pracownikami, które szybko uczą się dobrej organizacji zadań i są w stanie opiekować się dzieckiem i efektywnie pracować.
Dodatkowe prace w domu dla pań to przede wszystkim: sprzedaż internetowa (np. kosmetyków, ubrań itp.), praca w wolnych zawodach (np. tłumacza) lub dorabianie poprzez wykonywanie zleceń on-line (programowanie, grafika itp.) lub też wypełnianie płatnych ankiet. Różnorodność dostępnych obecnie zleceń powoduje, że kobieta może wybrać takie, które pozwoli jej pogodzić obowiązki zawodowe z wypełnianiem roli matki. Często wspierająca jest pomoc męża lub partnera lub wynajęcie na kilka godzin dziennie opiekunki, by w tym czasie skupić się na pracy.
→ Dochodowa praca w domu. Co zrobić, żeby praca zarobkowa w domu była opłacalna?
Opłacalność zleceń zdalnych, które wykonuje się w domu zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jest to rodzaj wykonywanej pracy, ponieważ specjaliści mogą zarobić duże kwoty i wybierać w zleceniach. Osoba, która nie posiada szczególnych umiejętności i szuka łatwiejszej metody zarabiania on-line musi liczyć się z mniejszymi dochodami. Ich zaletą może być jednak np. regularność.
Inną, istotna kwestią w przypadku pracy zdalnej jest ilość posiadanego czasu. Kobieta, która łączy pracę z opieką nad dzieckiem posiada go mniej od np. specjalisty (tzw. wolnego strzelca), który posiada w domu biuro i jest dyspozycyjny przez większość dnia. Dyspozycyjność to jeden z czynników, który wpływa na ilość możliwej do wykonania pracy, a, co za tym idzie – wysokość osiąganych dochodów.
→ Dochodowa praca przez Internet. Na czym zarabiać zdalnie? Poznaj najczęstsze sposoby
Domowe zarabianie to dla wielu osób sposób na dorobienie do pensji, a dla niektórych na regularne dochody. Na czym konkretnie można zarabiać?
Możliwości jest wiele, a większość z nich wiąże się z koniecznością posiadania umiejętności do wykonywania danego rodzaju pracy. Zdalnie można zarabiać np. robiąc projekty graficzne. Niezbędna jest do tego znajomość Photoshopa lub innego programu, umiejętność przygotowywania grafik, banerów, reklam itp. oraz wyczucie stylu.
Na dobre zarobki w pracy zdalnej mogą liczyć programiści. Jest to, jednak praca wymagająca dużych umiejętności, wiedzy i ścisłego umysłu. Wcześniej należy ukończyć studia, nauczyć się języków programowania i umieć tworzyć np. strony lub aplikacje mobilne. Zaletą tego typu pracy są wysokie dochody – dobrzy programiści zarabiają od kilku do kilkudziesięciu tysięcy za projekt.
Innym rodzajem pracy, którą można wykonywać zdalnie jest copywriting, czyli pisanie tekstów na zlecenie. Wiele firm szuka osób, które tworzą hasła reklamowe, slogany lub np. opisy na strony internetowe.
→ Praca dodatkowa w domu. Forum, opinie. Czy opłaca się pracować zdalnie?
Prace domowe zarobkowe są dobrą okazją do dorobienia. Na niektórych z nich nie można zarobić wysokich kwot, inne są bardziej dochodowe. Tego typu praca wymaga też sporego zaangażowania i dobrej organizacji czasu. Nie każdy jest w stanie dobrze pracować, kiedy nie przebywa w biurze i nie ma ściśle określonych zadań i terminu ich wykonania. Dlatego praca zdalna to zajęcie dla osób, które potrafią same mobilizować się i czuwać nad terminowością wykonywanych zleceń.
Co ciekawe, coraz więcej młodych ludzi chciałoby pracować zdalnie. Już 81% Polaków deklaruje, że chcieliby sami decydować o czasie swojej pracy. Są to dane, opracowane przez Instytut Kantar Public na zlecenie jednego ze start-upów. Z przedstawionego raportu wynika, że to właśnie młode osoby, w tym te, które dopiero wchodzą na rynek pracy, są najbardziej zainteresowane możliwością wykonywania pracy poza biurem lub siedzibą firmy. Praca zdalna, w domowym zaciszu daje im możliwość realizowania swoich pasji, także mieszkając w odległych zakątkach kraju. Nie wymaga już przeprowadzek lub poświęcania dużej ilości czasu na dojazdy do miejsca pracy. Być może w przyszłości praca zdalna okaże się na tyle popularna, że stanie się standardem w wielu firmach. Już teraz pracodawcy wskazują, że i dla nich jest korzystnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na oszczędność w zakresie tworzenia stanowisk pracy. Zauważają przy tym, że nie wpływa też na obniżenie jakości pracy, co jest dużym atutem.