Praca jako freelancer

Praca freelance. Poznaj oferty freelance i podstawowe zasady pracy wolnych strzelców. Sprawdź też opinie o freelancerach

 

Poziom trudności: Średnie
Czas: Uzależniony od zaangażowania
Możliwości zarobku: Uzależnione od umiejętności i doświadczenia

 

Praca freelancera powoli staje się równorzędną formą pracy w stosunku do etatu. Coraz więcej osób decyduje się na taki sposób zarabiania, co jeszcze jakiś czas temu budziło sporo kontrowersji. Kim jest freelancer? W jaki sposób pracuje? Na czym polega praca freelancera, jakie ma wady i zalety?

 

 

→ Praca jako freelancer. Kto to jest freelancer? Na czym polega? Czego wymaga? Dla kogo jest odpowiednia?

Freelancer to z j. angielskiego “wolny strzelec”, czyli osoba, która wykonuje pracę dla zleceniodawcy w oparciu o inną formę zatrudnienia niż umowa o pracę. Taka ogólna definicja stanowi punkt wyjścia dla charakterystyki zawodu freelancera, ponieważ obejmuje szeroki zakres zawodów. Freelancerzy to najczęściej: graficy, copywriterzy, tłumacze, korektorzy, dziennikarze, webmasterzy stron, fotografowie, trenerzy personalni, lub np. szkoleniowcy.

 

Istotne znaczenie ma wyspecjalizowanie się w jednej dziedzinie, duża wiedza i doświadczenie, które pozwalają na zdobywanie dużej ilości atrakcyjnych zleceń. Dlatego np. webmaster-freelancer potrafi zarobić naprawdę dużo, o ile jest specjalistą w swej dziedzinie i zbuduje bazę klientów. 

 

→ Grafik freelancer – jak zacząć? Jak być dobrym webmasterem stron? I na czym polega dobrze płatna praca freelancera w domu?

Podstawowa różnica to swoboda w zakresie wykonywania pracy freelancera. To on sam decyduje jakie zlecenia przyjmuje, kiedy pracuje, wybierając przy tym miejsce i czas. W praktyce jest to najczęściej zacisze własnego domu, ale freelancer może pracować także w trakcie wyjazdu, jeśli ma przy sobie komputer i dostęp do Internetu. Tak naprawdę to on sam decyduje, które miejsce jest dla niego odpowiednie do pracy.

 

 

Rozwój pracy freelancerów wiąże się z coraz większą popularnością Internetu. Obecnie większość osób nie wyobraża sobie życia bez Internetu. W ten sposób także wolni strzelcy zdobywają zlecenia. Różne serwisy internetowe oferują pracę dla webmasterów, grafików, copywriterów i innych specjalistów. Jeśli kandydat posiada wiedzę i doświadczenie to bez problemu może znaleźć ciekawe zlecenie, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie takie zajęcia jak np. praca przy tworzeniu stron www odbywa się całkowicie zdalnie i nikogo to nie dziwi. Gdyby zapytać grafików freelancerów jak zaczynali pracować wielu odpowiedziałoby, że szukali zleceń na ogólnokrajowych serwisach tematycznych. I tak jest do dziś. Podobnie pracują webmasterzy stron, copywriterzy, a nawet trenerzy personalni i dziennikarze. Nikogo nie dziwi obecnie zawód, jakim jest webmaster freelancer lub dziennikarz pracujący zdalnie.

 

Praca freelancera ma swoje zalety i wady. Sprawdź jakie są najważniejsze z nich

 

→ Praca freelancera – ZALETY. Poznaj najważniejsze plusy pracy wolnego strzelca

 

Dla wielu osób samodzielna praca to zdecydowanie lepszy wybór niż przebywanie w biurze, z innymi pracownikami, co może okazać się męczące. Pracując samodzielnie ma się spokój, ciszę, nieprzerwaną obecnością innych osób. O ile ma się wystarczająco dużo motywacji, by, będąc w domu, pracować sumiennie i rzetelnie, o tyle takie rozwiązanie może okazać się bardzo dobre.

Zawód freelancera zapewnia elastyczne godziny pracy. Jeśli np. jednego dnia freelancerowi pracuje się bardzo dobrze może poświęcić więcej czasu na wykonanie zlecenia, żeby na drugi dzień skończyć szybciej i mieć czas na życie prywatne. Są też osoby, którym lepiej pracuje się np. wieczorem lub nocą i dla nich bycie freelancerem może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Freelancer ma też swobodę w zakresie wyboru ubezpieczenia. Nie musi opłacać składek zdrowotnych, ale np. skorzystać z oferty firm medycznych.

Zaletą pracy freelancera jest też nieustanny rozwój, jaki wymusza tego typu praca. Ma to pozytywne skutki, ponieważ dobry specjalista, będący na bieżąco z trendami w branży, może liczyć na ciekawe zlecenia, co przekłada się na wysokie dochody.

 

→ Praca freelancera – WADY. Jakie wymagania i ograniczenia daje praca freelancera?

 

Praca freelancera wymaga samodyscypliny i umiejętności dysponowania czasem oraz właściwej organizacji czasu. Dla niektórych osób może się to okazać sporym wyzwaniem, ponieważ w praktyce freelancer musi zadbać, by zlecenie trafiło do niego, zrealizować je w określonym terminie, wyegzekwować terminową zapłatę, a jednocześnie być sobie samemu pracownikiem, kierownikiem, który zatwierdzi poprawność wykonania zlecenia, specjalistą do PR-u i księgową. Dlatego freelancer musi umieć wykonywać kilka rzeczy na raz, działać wielotorowo, być zmotywowanym i sumiennym.

Nie warto łudzić się, że praca freelancera to zupełna swoboda, ponieważ, w praktyce, kierowanie samodzielnie całą pracą wymaga często większego zaangażowania, niż w przypadku pracy na etat u innej osoby.

Trzeba też pamiętać, że praca zdalna nie zawsze polega na wykonywaniu zleceń, które lubimy. Czasami mogą one być monotonne, nieciekawe dla freelancera i mało atrakcyjne, ale za to dochodowe. Można jednak znaleźć rozwiązanie takiego problemu, ponieważ, jeśli temat zlecenia nie interesuje freelancera, może go potraktować, jako dobrą okazję do nauki czegoś nowego.

 

Praca dla zleceniodawców to także często problem w zakresie zrozumienia oczekiwań klienta. Ma on zazwyczaj swoją “wizję” projektu, która niekoniecznie może przypaść do gustu wykonawcy. Ale to on płaci i wymaga, co nie znaczy jednak, że nie warto sugerować własnych rozwiązań i pomysłów, o ile są uzasadnione. Zostanie to przez klienta odebrane pozytywnie, jako zaangażowanie się w projekt.

 

Pracując jako freelancer możemy samodzielnie organizować pracę i dysponować czasem. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które potrafią zorganizować sobie pracę w domowym zaciszu i sumiennie ją wykonywać. Jeśli jednak wiemy, że bez odpowiedniej motywacji i nadzoru innej osoby nie będziemy w stanie rzetelnie pracować – wówczas warto dobrze przemyśleć czy wybór zawodu freelancera jest odpowiedni.