Sprzedaż zdjęć

Jak zarobić na zdjęciach? Poznaj sprawdzone sposoby na sprzedawanie zdjęć w Internecie

 

Poziom trudności: Średnie
Czas: Uzależniony od zaangażowania i ilości wykonywanych fotografii
Możliwości zarobku: Uzależnione od umiejętności i doświadczenia

 

Sprzedawanie zdjęć w Internecie to jeden ze sposobów na zarobienie, bez konieczności podejmowania stałej pracy na etat. Dla wielu osób to metoda na dorobienie do domowego budżetu. Co istotne, nie trzeba być zawodowym fotografem, żeby zarabiać w ten sposób. Wystarczy dobrej jakości aparat i poprawnie wykonane zdjęcia.

 

→ Sprzedaż zdjęć online. Jak sprzedawać zdjęcia? Poznaj zasady i zarabiaj na zdjęciach

 

Punktem wyjścia do zarabiania na zdjęciach jest inwestycja w dobrej jakości aparat i poznanie podstawowych zasad robienia fotografii. Jeśli chcemy na nich zarabiać muszą one być dobrze wykonane technicznie.

W Internecie działa wiele serwisów, nazywanych bankami zdjęć lub microstockami. Każdy, kto posiada własne zdjęcia może je wysłać i za pośrednictwem takich stron, znaleźć kupców. Zaletą tego typu transakcji jest możliwość znalezienia kupców zarówno w kraju, jak i za granicą. Sprzedaż nie odbywa się na wyłączność, ale na licencji, która zakłada, że każde zdjęcie może być sprzedane wiele razy przez nieograniczony czas. Dobre zdjęcia są sprzedawane wiele razy, co daje ich autorom duży zysk. Dzięki temu wiele osób zamienia hobby, związane ze sprzedaż zdjęć, w dochodowe zajęcie.

 

→ Zarabianie na zdjęciach. Na jakie wymogi techniczne należy zwracać uwagę?

 

Zdjęcia, które zostają przekazane do banków zdjęć muszą spełniać określone wymogi. Przede wszystkim muszą to być autorskie zdjęcia, do których żadne inne osoby ani instytucje nie posiadają praw autorskich. Zdjęcia nie mogą mieć też widocznego logo ani znaków firmowych.

Jeśli na fotografii widoczni są ludzie – wówczas w każdym wypadku konieczne jest dołączenie zgody modeli do wykorzystania wizerunku. Jest to tzw. model relase, czyli zgoda na sprzedaż fotografii z wykorzystaniem wizerunku, której wzór można pobrać ze stron microstockowych. Wyjątkiem są zdjęcia osób publicznie znanych i zdjęcia z imprez masowych, które mogę być sprzedawane, jako tzw. editoriale.

W przypadku zdjęć, które trafiają do baz zdjęć istotna jest ich rozdzielczość. Istnieją serwisy, które przyjmują fotografie już od 3Mpix, ale jest to minimum. Zdecydowanie bardziej warto sprzedawać zdjęcia w większej rozdzielczości, bo wówczas można więcej zarobić. Specjaliści wskazują też, że nie warto w sztuczny sposób poprawiać jakości zdjęć (z użyciem np. programów graficznych), ponieważ może to zostać zauważone, co pociągnie za sobą negatywne konsekwencje.

 

Wśród innych, istotnych wymogów, jakie powinny spełniać zdjęcia sprzedawane do banków zdjęć, należy wskazać właściwe i ostre naświetlenie zdjęć, brak artefaktów i, jeśli aparat posiada taką możliwość, robienie zdjęć w trybie RAW.

 

→ Sprzedaż zdjęć online. Sprzedaż zdjęć na stockach – czy to się opłaca?

 

Fotografować można wszystko. Są jednak zdjęcia, na których można zarobić więcej. Warto zwracać uwagę na tematykę poszczególnych serwisów, co pozwoli poznać konkurencję w danej kategorii i osiągnąć większe zyski.

Decydując się na sprzedaż zdjęć w Internecie warto zastanowić się nad tym, jakie zdjęcia będą dla klientów atrakcyjne. Czasami znaczenie ma detal, który wpływa na zmniejszenie wartości zdjęcia i powoduje, że nie może zostać np. użyte przez grafika. Z kolei chętnie kupowane są fotografie na białym tle, ponieważ łatwiej umieścić je w projekcie graficznym.

 

 

Każde zdjęcie powinno posiadać tytuł, składający się maksymalnie z 2-3 wyrazów, krótki opis i słowa kluczowe (keywords), które należy właściwie dobrać. Od trafności słów kluczowych zależy czy fotografia zostanie odnaleziona wśród wielu innych w serwisie i kupiona.

 

→ Sprzedaż zdjęć online. Ile można zarobić? Sprawdź i zarabiaj na zdjęciach

 

Dochód ze sprzedaży zdjęć jest uzależniony od ilości sprzedanych zdjęć. Im bardziej atrakcyjne i lepsze zdjęcia tym większa szansa, że znajdą dużą liczbę klientów, co przełoży się na dochód. Niektóre osoby są w stanie osiągać stałe i korzystne dochody z tego typu działalności.

 

Trudno jednoznacznie określić ile można zarobić na sprzedaży zdjęć w Internecie. Dochód uzależniony jest od indywidualnych umiejętności fotograficznych osób, które sprzedają zdjęcia, wyboru atrakcyjnego serwisu i właściwego opisania fotografii. Podobne znaczenie ma ilość fotografii wstawionych na sprzedaż i dotarcie do jak największej liczby potencjalnych klientów, co stanowi okazję do zarabiania.

 

Jak sprzedawać zdjęcia w Internecie? Osoby, które zarabiają na sprzedaży zdjęć wskazują na różne kwoty i opinie na temat tego typu zajęcia. Trudno jednoznacznie wskazać ile można zarobić sprzedając fotografie. Przy dużej ilości zdjęć miesięcznie może to być dochód w wysokości kilkuset złotych. Należy przy tym pamiętać, że tego typu działalność wiąże się z koniecznością uiszczenia opłat podatkowych na rzecz Urzędu Skarbowego.

Decydując się na sprzedaż zdjęć w Internecie nie należy oczekiwać wysokich zysków. Tego typu zajęcie może okazać się dodatkowym uzupełnieniem domowego budżetu, o ile posiadamy dużo zdjęć w dobrej jakości. Warto też pamiętać, że nie każde zdjęcie sprzedaje się tak samo, dlatego należy zwracać uwagę na jakość wystawianych na sprzedaż zdjęć.