Zarabianie na YouTube

Poznaj skuteczne i sprawdzone sposoby na zarabianie na YouTube i zacznij zarabiać

 

Poziom trudności: Średnie
Czas: Czasochłonne, wymagające zaangażowania
Możliwości zarobku: Różne (uzależnione od vlogera)

 

YouTube to największy na świecie serwis wideo, o szerokim zasięgu i z dużą liczba użytkowników. Większość z nas korzysta od czasu do czasu z tego serwisu, aby obejrzeć lub udostępnić pliki wideo. Do niedawna serwis pełnił funkcję rozrywkową, ale obecnie coraz więcej osób zarabia na nim. Jak w praktyce wygląda obsługa YouTube? Czy jest to trudne? I jak zarabiać na YouTube?

 

 

W Polsce praca na YouTube to ciągle nowy i nieco kontrowersyjny temat. Dla porównania w innych krajach, np. w Stanach Zjednoczonych nikogo nie dziwi taki sposób pracy, a najlepsi potrafią zarobić duże kwoty. W Polsce społeczność, która zarabia za pomocą YouTube wciąż uważana jest za hobbystów, a sam trend dotyczący pracy na YouTube – za nowy i niesprawdzony. Wynika to m.in. z faktu, że YouTube stosunkowo niedawno umożliwił pobieranie opłat za publikację plików wideo.

 

→ Zarabianie przez YouTube a komunikacja z innymi użytkownikami. Kim są partnerzy YouTube?

 

Zaczynając zarabiać na YouTube nie należy łudzić się i oczekiwać szybkiego i dużego zysku. Praca w YouTube wymaga, bowiem zaangażowanie, cierpliwości i solidnego budowania zaufania widzów. Jest to czasochłonne, ale w dłuższej perspektywie, na YouTube można zarobić dobre pieniądze. Ważnym elementem, o którym nie można zapominać, zwłaszcza na początku, jest komunikacja z innymi użytkownikami serwisu, co wynika ze specyfiki YouTube. Na co zwrócić szczególną uwagę?

 

Istotne jest stopniowe i konsekwentne budowanie swojej pozycji (marki) w serwisie. YouTube jest serwisem, w którym komunikacja między użytkownikami ma istotne znaczenie w tworzeniu solidnych podstaw i dobrej opinii o własnym kanale. Pozytywne komentarze i zaufanie widzów to istotny krok w celu dobrej promocji. Istotna jest też cierpliwość i systematyczność.

 

→ W jaki sposób użytkownicy YouTube zdobywają widzów?

 

 

Wielu początkujących vlogerów zaczyna np. od przekierowania czytelników z osobistego bloga na kanał na YouTube. Istotne jest przy tym opracowanie skutecznej i długoterminowej strategii – wybór grupy docelowej, do której będą kierowane materiały wideo, tematyki, a także regularność nagrywania i poruszanie kwestii istotnych dla widzów. Pozwoli to na uzyskanie dużej liczby widzów i spowoduje, że dla Google taki kanał będzie atrakcyjny.

YouTube to kanał komunikacyjny, o czym nie można zapominać ani na początku ani w dalszym okresie obsługi konta. Istotne jest wchodzenie w reakcje z innymi użytkownikami, reakcja na komentarze, podejmowanie dyskusji, odpowiadanie na pytania. Tego typu działania potwierdzają, że właściciel kanału angażuje się w jego prowadzenie i nie jest mu obojętne, w jaki sposób widzowie reagują na publikowane materiały. W dalszej perspektywie czasu pozwala to również na tworzenie pozytywnego wizerunku wśród odbiorców.

 

Pamiętaj: Bez widzów kanał na YouTube tak naprawdę nie istnieje! Jeśli nie nawiążesz z nimi długoterminowych relacji, to konto będzie nieatrakcyjne dla robotów Google. Tym samym pozbawisz się źródła dochodu.

 

→ YouTube – jak zarabiać? Poznaj podstawowe zasady zarabiania w serwisie i zacznij zarabiać!

 

Pieniądze na YouTube zarabia się za reklamy, które wyświetlają się w trakcie, przed, po, lub są w inny sposób powiązane z materiałami wideo. Różni się to od innych opcji zarabiania, np. od marketingu afiliacyjnego tym, że podmiotem, który wypłaca zarobione pieniądze jest bezpośrednio YouTube.

 

Kiedy masz już widzów na swoim kanale, przygotowałeś strategię rozwoju i cały czas aktywnie udzielasz się w serwisie – nadszedł czas na działania reklamowe. Od czego zacząć?

Wiele osób w pierwszej kolejności decyduje się dołączyć do programu partnerskiego YouTube. Jest to jednocześnie zgoda na wyświetlanie reklam w zamian za określaną indywidualnie kwotę. Konieczna jest przy tym, jednak, regularna aktywność na kanale, utrzymująca się (a najlepiej stale rosnąca) liczba widzów, zaangażowanie i wysoki poziom prezentowanych treści. Przerwanie prowadzenia kanału lub nieudzielanie się na nim przed dłuższy czas może spowodować wyłączenie z programu.

 

→ YouTube praca. Jak zarabiać na YouTube? Z czym połączyć zarabianie? O czym pamiętać?

 

Zarabianie na YouTube może łączyć się też z zarabianiem na testowaniu produktów.

Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku blogerów, którzy w ramach testowania produktów, jakie otrzymuję od firm, decydują się na nagranie filmu i wrzucenie go na swój kanał na YouTube. Jest to atrakcyjna forma promocji zarówno dla blogera, który w ten sposób rozbudowuje swoje konto na YouTube, jak i dla odbiorców, którzy chętnie poznają opinie na temat danego produktu. Często w tak przygotowywanych filmach blogerzy decydują się np. dodać podkład muzyczny, który dodatkowo podnosi atrakcyjność pliku wideo. Warto przy tym, jednak pamiętać o prawach autorskich do rzeczy, które zostają wrzucone do serwisu.

 

W przypadku wątpliwości warto zapoznać się z wytycznymi Google odnośnie praw autorskich.

 

→ Ile i jak zarobić na YouTube? Czy w tym serwisie można zarobić duże pieniądze?

 

 

Zarabianie poprzez YouTube i wysokość wynagrodzeń to ciągle trudny, a czasami kontrowersyjny temat. Tak naprawdę nie wiadomo ile dokładnie można zarobić w ten sposób. Sami vlogerzy niechętnie przyznają się ile zarabiają. Nie znajdziemy też takich informacji za pośrednictwem Google. Można jednak uznać, że właściwie nie istnieje górna granica zarabiania w tym serwisie i w rzeczywistości, wiele zależy od zaangażowanie się w prowadzenie kanału, jego poziomu i atrakcyjności prezentowanych treści.

 

Zarobki na YouTube są uzależnione także od rodzaju reklam, na jakie zdecydujemy się. Im bardziej widoczne – tym lepiej płatne. Trzeba jednak pamiętać, że silne i agresywne reklamy często powodują negatywne odczucia u widzów, a czasami są powodem, dla którego decydują się np. przerwać oglądanie materiału wideo lub obserwowanie kanału.

 

→ Jakie są najpopularniejsze rodzaje reklam na YouTube? Poznaj różne formy reklamy i sposoby na zarabianie

 

Google udostępnia różne formy reklam, a wśród najpopularniejszych są:

  • Reklamy wizualne, które pojawiają się zazwyczaj w prawym, górnym rogu ekranu.
  • Reklamy znajdujące się na dolnym pasku wideo.
  • Pre-roll, czyli krótkie spoty reklamowe, trwające ok. kilkunastu sekund. Wyświetlają się przed odtworzeniem materiału wideo na playerze. Widz nie może ich zatrzymać (niektóre można wyłączyć po kilku sekundach).
  • Reklamy pojawiające się w trakcie wyświetlania materiału wideo, które nie są zbyt popularne, ponieważ przerywają wyświetlanie filmu.

YouTube daje też możliwość zarabiania poprzez opcje binarne. Opcje binarne na YouTube to kolejny sposób na zwiększenie domowego budżetu (Jeśli interesuje Cię zagadnienie zarabiania na opcjach binarnych i same opcje binarne sprawdź więcej informacji na ten temat).

Zaczynając zarabianie na YouTube warto pamiętać, że jest to zajęcie czasochłonne i wymagające zaangażowanie. Jeśli jednak należysz do osób, które np. prowadzą bloga, mają coś ciekawego do powiedzenia i chcę zaistnieć na YouTube – tego typu praca może okazać się ciekawą formą rozwoju i sposobem na zarabianie. Warto jednak pamiętać, by nie oczekiwać szybkich i spektakularnych zarobków, ale uzbroić się w cierpliwość.