Zarabianie na blogu

Zarabiaj na blogu. Na czym polega zarabianie na blogu? Porady i wskazówki

 

Poziom trudności: Łatwe
Czas: Czasochłonne
Możliwości zarobku: Zróżnicowane, uzależnione od pozycji bloga

 

 

→ Jak zarobić na prowadzeniu bloga? Czy może to być dochodowe zajęcie? Gdzie założyć blog? I jakie są opinie o zarabianiu na blogu?

To wszystko wyjaśnią dziś trzy kobiety, które na co dzień blogują. Poznaj ich historie.

Wiele osób zastanawia się czy na blogu można zarobić. Jak się okazuje, zarabianie na blogu może być dochodowym zajęciem, o ile zaangażujemy się w nie i poświęcimy sporo czasu. Inaczej przy tym wygląda zarabianie na darmowym blogu a inaczej na własnej domenie (co jest opcją znacznie bardziej atrakcyjną). W praktyce wielu blogerów zaczynało od darmowych blogów, by z czasem przenieść je na własny adres. Dlaczego? Ponieważ opłacało im się to.

 

→ Jak założyć bloga i zarabiać na blogu? Zarabianie na blogu krok po kroku i przydatne rady

 

Tak, zarabianie na blogu to nie fikcja. W taki sposób zarabia wielu bloggerów. Każdy z nich wskazuje, co jest istotne w ich pracy i z czym wiąże się zarabianie na blogu.

 

→ Czy na prowadzeniu bloga można zarobić? Praktyczne wskazówki jak pisać bloga i zarabiać

 

“Blogowanie to zajęcie na pełny etat. Blogger musi mieć oczy szeroko otwarte, być ciekawym świata i ludzi. I mieć coś do powiedzenia.
Wiele osób pyta mnie: jak zarabiać na blogu? To i łatwe i trudne. Bo, jeśli jesteśmy ciekawymi ludźmi, to sami tworzymy jakby markę. I wtedy ludzie będą chcieli czytać to, co piszemy. A to już prosta droga do odniesienia sukcesu.
Zarabianie na blogu kulinarnym to bycie inspiracją dla innych. I autorytetem. Czasem nie jest to łatwe. Ale, jeśli posiadamy wiedzę i nie boimy się pokazać w sieci – to dobry znak, by zacząć blogować”.

 

 

→ Blog kulinarny, blog modowy, blog podróżniczy… Czyli zarabianie na reklamach na blogu

 

“Nie wystarczy, że ktoś powie Ci: załóż bloga i zarabiaj. To dopiero początek. Wiem z doświadczenia, że zarabianie na blogu podróżniczym to nie przelewki. Cały czas udzielam się, jestem “z ludźmi”, oddaję im część swojego życia. Bywa, że jest to problematyczne, np. kiedy jestem w podróży, po kilku godzinach jazdy, na drugim końcu kontynentu i jedyne, o czym właśnie marzę to dotrzeć do miejsca, gdzie mam nocleg, wykąpać się i iść spać. Ale wiem, że muszę wstawić post, podzielić się relacją z kolejnego dnia w podróży, bo wiele osób na to czeka. To obowiązek. Dlatego kiedy ktoś pyta mnie: jak zarabiać na blogu internetowym – odpowiadam: ciężką pracą. Tu nie ma taryfy ulgowej”.

 

 

 

“Blog to część mojego życia. Tam są informacje o najważniejszych wydarzeniach, moje przemyślenia, kawałek życia. Jak to działa? Zarabianie na blogu to końcowy etap. Najpierw jestem ja, kawałek mojego życia, odwaga, by pokazać to w Internecie. To jakby pokonać lęk przed pokazaniem siebie, swojego otoczenia. Wiele osób ma taką barierę. Trzeba ją przełamać, żeby być bloggerem”.

 

 

 

 

→ Ile można zarobić na blogu? Zarobki bloggerów. Czy prowadzenie bloga jest dochodowe?

 

Zarobki w tej branży są zróżnicowane. Często też blogerzy nie chcą mówić o tym, ile dokładnie zarabiają. Niektórzy nie zarabiają w ogóle. Inni niewielkie kwoty, lub otrzymują produkty w ramach współpracy barterowej. Dochody mogą wahać się od kilkunastu złotych miesięcznie do kilkudziesięciu tysięcy. Najlepsi zarabiają bardzo dużo, dzięki czemu utrzymują się z blogowania. Wiele zależy od zaangażowania i jakości treści i materiałów wideo, które znajdują się na blogu. Obecnie szeroka konkurencja wymusza na bloggerach wysoki standard blogów i doceniani są Ci, którzy posiadają unikalne treści i przyciągają czytelników swoją osobowością.

 

 

→ Na czym zarabiać na blogu? Poznaj najważniejsze metody zarabiania na blogu

 

  • Na współpracy z markami i na promowaniu markowych rzeczy na blogu

Blogger w ramach współpracy jest zobowiązany do napisania artykułu, w którym promuje właściwości danego produktu).

  • Na reklamach AdSense

Zarabianie na AdSense wiąże się z umieszczeniem baneru reklamowego na blogu. Za każde przekierowanie czytelnika ze strony do reklamodawcy blogger otrzymuje wynagrodzenie. Dużo zależy od liczby czytelników na blogu i innych aspektów, np. miejsca umieszczenia reklamy.

  • Na afiliacji, czyli umieszczeniu na blogu konkretnego produktu

Jeśli czytelnik, korzystając z polecenia, kupi daną rzecz, wówczas blogger otrzymuje prowizję. Do obsługi programów afiliacyjnych potrzebne są platformy, takie jak Zanox, Convertiser lub SalesMedia.

 

  • Na własnych produktach, np. płatnych webinariach i szkoleniach

Wiele zależy tu od tematyki bloga.

 

 

 

→ Zarabianie na blogu a działalność gospodarcza. Czy zarabianie na blogu jest legalne?

 

W większości przypadków do zarabiania na blogu nie potrzeba zakładania działalności gospodarczej. Jednak prowadzenie działalności niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów, dlatego część bloggerów decyduje się na to. Ma to głównie znaczenie w przypadku współpracy w zakresie umieszczania reklam, ponieważ dla dużych firm najwygodniejszym rozwiązaniem jest wystawienie faktury VAT. Wtedy działalność gospodarcza bloggera jest mile widziana.

Ze strony blogera własna działalność ma też swoje pozytywne strony:

  • Możliwość odliczenia kosztów hostingu, domen, wydatków na teksty.
  • Możliwość odliczenia wydatków na kupione linki i banery reklamowe.
  • Rozliczenie się za opłaty za pozycjonowanie, zakup sprzętu do blogowania (komputer, kamera itp.) oraz kosztów wyjazdów na spotkania z klientami.

 

Warto dodać, że koszty prowadzenia własnej działalności na początku nie są duże, z uwagi na obniżoną składkę ZUS. Obecnie rząd pracuje nad ustawą, która obniża znacząco składki, a nawet eliminuje je. Zgodnie z tym – przez pierwsze pół roku przedsiębiorcy nie będą płacić żadnych składek, lub bardzo niskie. Jest to spora zachęta dla osób, które właśnie teraz zastanawiają się nad założeniem własnej działalności gospodarczej.