W obecnych czasach coraz większą popularnością cieszą się zawody, które pozwalają na pracę zdalną, także dla freelancerów (Więcej o pracy dla freelancera znajdziesz tutaj). Tak jest również w przypadku pracy dla wirtualnej asystentki lub asystenta.
Wirtualny asystent pracuje on-line, zajmując się sprawami finansowymi i codziennymi obowiązkami, związanymi z funkcjonowaniem firmy. Jest to jedna z lepszych form stabilnego rozwoju wraz z zarabianiem online.
→ Wirtualna asystentka praca – zadania i zakres obowiązków w pracy zdalnej
Specjaliści wskazują, że największy potencjał pracy wirtualnego asystenta – nowego zawodu, który dopiero zdobywa popularność na polskim rynku, to możliwość pracy on-line. Coraz szybsze tempo życia, innowacyjne technologie i rozwój powodują, że prowadzący firmę są zmuszeni pogodzić to zajęcie z innymi. W tym pomocny jest wirtualny asystent. Pracując zdalnie dba on o realizację najważniejszych zadać firmy, wyszukuje potrzebne informacje, na bieżąco sprawdza zakres i stopień wykonanych prac i… jest zawsze pod rękę. Wirtualna praca to znacznie ułatwienie dla pracodawcy i pracownika, pozwalające na ograniczenie kosztów zatrudnienia i dające swobodę pracy w domowym zaciszu, jednocześnie będąc cały czas do dyspozycji przełożonego.
Wirtualny asystent odpowiada za:
- sporządzanie dokumentów
- wyszukiwanie informacji
- przygotowywanie prezentacji
- porównywanie ofert
- korespondencję mailową
- robienie zakupów on-line
- ustalanie terminów spotkań
- organizowanie spotkań firmowych i podróży
- doradzanie w kwestiach związanych z wizerunkiem firmy
- prowadzenie profili w social mediac
Praca wirtualnego doradcy w pewnym sensie przypomina pracę sekretarki. Różnic polega na tym, że jest wykonywana zdalnie.
→ Praca jako asystentka – poznaj najważniejsze zalety i wady pracy zdalnej
Dla zabieganych pracodawców pomoc wirtualnej asystentki to możliwość przekazania części swoich obowiązków. Asystent bez problemu zajmie się bieżącymi sprawami, także w sytuacji, kiedy szef będzie na ważnym spotkaniu lub np. na wakacjach.
Idealny, wirtualny doradca to osoba pracowita, poukładana, systematyczna, potrafiąca odnaleźć się w pracy zdalnej, punktualna i dobrze zorganizowana. Potrafi znaleźć najlepszą ofertę, wykonać ważny telefon i znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie w dane sytuacji.
Zaletą tego typu pracy jest fakt, że na ogół jest to praca na godziny. Stanowi to dobrą ofertę dla osób, które dysponują wolnym czasem i chcą dorobić, rozliczając się na umowę o dzieło lub na fakturę (jeśli prowadzą własną działalność gospodarczą). Taki rodzaj zatrudnienia daje im pewną elastyczność, co jest ważną cecha dla części pracowników.
Do wad pracy na stanowisku wirtualnego asystenta należy brak możliwości pracy w biurze, co, w przypadku niektórych osób jest niekorzystnym rozwiązaniem. Nie każdy pracownik posiada wystarczająco dużo motywacji, by samemu zorganizować pracę w domowym zaciszu i o wskazanej godzinie usiąść do pracy przed komputerem. Dla niektórych osób znacznym utrudnieniem może okazać się też praca w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło, która nie jest dla nich satysfakcjonująca.
→ Praca jako wirtualna asystentka. Oferty pracy – gdzie ich szukać i na co zwracać uwagę?
Praca jako pomocnik to obecnie popularne zajęcie. Coraz częściej pojawiają się takie oferty pracy. Przeglądając ogłoszenia internetowe można znaleźć wiele firm, które oferują pośrednictwo na rynku wirtualnym w zakresie znalezienia pracy, jako asystent.
Decydując się na podjęcie pracy w zawodzie asystenta warto mieć na uwadze kilka aspektów. Przede wszystkim należy dokładnie poznać przyszłego pracodawcę i branżę, w której się specjalizuje. Zdecydowanie zalecanym jest też ocenienie, w jakim stopniu praca na stanowisku wirtualnego asystenta będzie ingerować w codzienne życie, czy posiada się odpowiednio dużo wolnego czasu, chęci i zapału. W praktyce, bowiem, może okazać się, że takie zajęcie mocno zaingeruje w codzienne życie, bo bycie asystentem nie zawsze wiąże się z pracą kilka godzin dziennie. Czasami są to też zajęte weekendy, święta i wakacje. Należy mieć to na uwadze już na etapie składania dokumentów aplikacyjnych.
Pracodawcy, którzy szukają wirtualnych doradców często zwracają uwagę na cechy osobowościowe kandydata: kontaktowość, otwartość, sumienność i rzetelność. Praca wykonywana na odległość wymaga samodyscypliny, którą nie każdy posiada. Wielu z nich nie chce osoby polecanej przez agencję, a zdecydowanie wolą kogoś, kto sam potrafi odpowiednio zaprezentować swoje umiejętności i wykaże się profesjonalnym podejście. Jest to dowód na to, że taka osoba może być godnym zaufania pracownikiem, który na co dzień dobrze zajmie się bieżącymi sprawami firmy.
Praca wirtualnej asystentki czasami jest lekka i niezbyt wymagająca. Zdarza się, jednak, że jest czasochłonnym i trudnym zajęciem, wymagającym dużej odpowiedzialności, odporności na stres i umiejętności efektywnej pracy, także pracy zdalnej. W praktyce profesjonalnych asystentów jest mało. Niewiele osób reklamuje się w ten sposób. Jeśli, więc szukasz pracy jako doradca wirtualny zastanów się nad możliwością przedstawienia swojej oferty on-line i dotarciem bezpośrednio do potencjalnego pracodawcy. Być może, w efekcie uda Ci się uzyskać ciekawą pracę zdalną.