Bitcoin

Czym jest i jak działa Bitcoin? Bitcoin a giełda. Jak zacząć? Jak zarabiać na Bitcoin?

 

Poziom trudności: Trudne
Czas: Czasochłonne, wymagające zaangażowania
Możliwości zarobku: Uzależnione od umiejętności i doświadczenia

 

Bitcoin to kryptowaluta, która została wprowadzona w 2009 r. przez osobę lub grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamato. Nazwa tą określa się też oprogramowanie i sieć peer-to-peer, którą formuje. Bitcoin polega na obrocie bitmonetami, które różne osoby na całym świecie mogą do siebie przesyłać.

 

 

→ Przelicznik Bitcoin i ceny na Bitcoin. Czym są Bitcoiny? Notowania Bitcoin

 

Bitmonety są zapisywane na komputerze osobistym jako pliki portfela. Mogą być też przechowywane w zewnętrznym serwisie. Każdy bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, które nazywa się satoshi.
Bitmonety posiadają klucz publiczny, czyli adres aktualnego posiadacza. Kiedy jeden użytkownik przekaże je kolejnemu, wówczas zmienia się adres, a nowy właściciel podpisuje je własnym kluczem prywatnym. W dalszej kolejności nowy nabywca informuje o transakcji w komunikacie do sieci peer-to-peer. Reszta sieci sprawdza wówczas poprawność podpisów cyfrowych, które zostały użyte oraz ilość monet przed zaakceptowaniem transakcji.

 

W odróżnieniu do innych walut bitcoin używa zdecentralizowanej bazy danych, co w praktyce polega na rozprowadzaniu między węzłami sieci peer-to-peer w celu przechowywania transkrypcji i kryptografii. Działania takie mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa, ponieważ bitmonety mogą być wydane tylko przez osobę, która posiada je w danym momencie.

 

Inwestycja Bitcoin opiera się na transferze kwot pomiędzy rachunkami publicznymi z zastosowaniem kryptonimu klucza publicznego. Każda transakcja jest publiczna. Aby zapobiec podwójnemu wydawaniu, sieć implementuje rodzaj rozproszonego serwera czasowego, stosując koncepcję łańcuchową dowodów matematycznych wykonywanych działań. To uzasadnia, dlaczego cała transakcja musi być przechowywana w bazie.

Każda transakcja Bitcoin, która trafia do innych węzłów, nie do razu staje się “powszechna”. Staje się dopiero wówczas, gdy zostanie dodana i potwierdzona na wspólnie utrzymanej i oznakowanej znacznikami czasu liście transakcji. Określa się to jako tzw. łańcuch bloków, a gwarancją są dowody, oparte na systemie matematycznym, nazywane proof of work.

Transakcje Bitcoin mogą być darmowe lub płatne. Ta druga opcja wynika z priorytetyzacji transakcji, co powoduje opłatę na rzecz innych węzłów. Węzły nie posiadają obowiązku zawierania transakcji w blokach, które generują, dlatego osoba, która wysyła bitmonety może dobrowolnie ponieść opłatę transakcyjną. Powoduje to przyśpieszenie transakcji i jest zachętą dla użytkowników, by uruchomili oprogramowanie generujące. Wynika to z faktu, iż, w takiej sytuacji, poziom trudności wzrasta, a nagrody za blok z czasem spadają.
Bardzo małe transakcje lub takie, które używają nowych monet posiadają niski priorytet i są na nie nakładane opłaty transakcyjne, by ograniczać spam.

 

 

→ Zarabiaj na Bitcoin. Jak zacząć zarabiać na Bitcoin? Na co zwrócić uwagę?

 

Zarabianie na Bitcoin odbywa się poprzez błyskawiczne wysyłanie bitmonet w dowolne miejsce na świecie, bez prowizji i pośredników. Wymogiem jest tylko posiadanie Internetu. Zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, że własność pieniędzy nie jest uzależniona od banków ani osób trzecich. Nikt nie może nimi dysponować ani decydować o ich losie. Bitmonet nie można podrobić ani wydrukować, co stanowi gwarancję bezpieczeństwa.

 

Wyeliminowanie działania ludzi w obrocie walutą to kolejna zaleta, wskazywana w transakcji Bitcoin. Zarabianie na Bitcoin odbywa się w oparciu o ustalone odgórnie zasady, które akceptuje większość użytkowników, co pozwala na demokratyczne przyjmowanie zasad.

 

W Bitcoin każda operacja jest jawna, ale nie wiadomo kto jest jej nadawcą ani odbiorcą. Zakładanie konta odbywa się bez podawania danych osobowych. Pozwala to na anonimowość i prywatność.

 

Każda transakcja Bitcoin jest zapisywana. Wysłanie komuś bitconów powoduje zapis, zgodnie z którym widoczne staje się, że z konta zostały odjęte bitcoiny i dodane do adresu docelowego. W ten sposób można łatwo obliczyć kto i ile bitmonet powinien mieć. Można dostać np. określoną ilość bitconów od sieci za wykonanie określonej pracy. Jest to bezpieczne rozwiązanie.

Transakcje Bitcoin, choć na pozór nie jest to widoczne, różnią się jednak znacząco od transakcji elektronicznych. Choć obie działają w podobny sposób, jednak zarabianie na Bitcoin nie wiąże się, jak przy “zwykłej” transakcji, z przechowywaniem w jednym miejscu wszystkich danych. W operacjach Bitcoin dane są przechowywane w księgi bitcoinów i posiadają je wszyscy użytkownicy sieci, a jest ich setki tysięcy. Tak duża liczba komputerów daje gwarancję bezpieczeństwa i jawności każdej transakcji, inaczej niż w tradycyjnym przelewie, gdzie dane o transakcjach nie są powszechnie znane.

 

Zarabianie pieniędzy w systemie Bitcoin nie wiąże się z koniecznością zaufania bankom lub innym instytucjom. Dla wielu osób jest to zaleta zarabiania w ten sposób. Bitcoin, który jest jednocześnie najszybszą siecią na świecie i stale rośnie, zapewnia stały dostęp do informacji i transakcji z użyciem bitmonet. Każdy może do nich zajrzeć, a modyfikacji podlegają tylko aktualnie wykonywane transakcje i nie można zmieniać tych, które miały miejsce wcześniej.